Nejen Šimonkovi na pomoc

Jen dva lidé z milionu ročně v Česku onemocní aplastickou anémií. Takový osud potkal i pětiletého Šimonka Káňu z Babic na Uherskohradišťsku. Šimonovi může život zachránit transplantace kostní dřeně, bohužel se v tuzemském ani mezinárodním registru nenašel dárce s dostatečnou shodou. Otestování byli i rodinní příslušníci včetně Šimonkova tříletého bratříčka, ale bohužel ani mezi nimi není vhodný dárce.


INFO: Aplastická anémie je stav, kdy se v kostní dřeni přestanou vyrábět krevní buňky. Nejde jen o zástavu tvorby červených krvinek, ale i bílých krvinek a krevních destiček. Kostní dřeň u aplastické anémie neprodukuje nic. Teď Šíma podstupuje imunosupresivní léčbu, aby se mu začaly uměle tvořit bílé krvinky. Jeho hlavní problém se tím nevyřeší, ale dokáže to posílit imunitu. Bez ní ohrožuje jeho život i banální nachlazení.


„Život nám do cesty postavil tvrdou zkoušku. U Šimonka se zjistila aplastická anémie. Hledáme vhodného dárce kostní dřeně pro našeho milovaného chlapečka. Pomozte nám ho najít, prosím“, píše maminka Kristýna z Babic u Uherského Hradiště.

Všechny připravované náborové akce jsme symbolicky věnovali právě Šimonkovi a mnoho dalších vzniklo přímo jemu na pomoc. Pokud byste i vy chtěli uspořádat nábor ve vašem městě nebo zaměstnání, neváhejte se nám ozvat – moc rádi přijedeme! Třeba právě u vás je ten správný hrdina. Kontakt na nás najdete zde na webu.

Do registru nelze vstoupit pro někoho konkrétního, vždy jste naděje pro všechny pacienty, kteří do budoucna budou potřebovat nebo aktuálně potřebují transplantaci kostní dřeně, právě jako nyní Šimon. Bohužel najít potřebnou shodu mezi dárcem a příjemcem je velmi složité, proto až k samotnému odběru dojde pouze jeden ze 120 zapsaných lidí v registru. Zároveň platí, že každý čtvrtý pacient svého zachránce v registru nenajde.

 

Kam jsme stihli v červnu 2022 zavítat?

10. 6. – Uherské Hradiště – Burger & bar Brothers

11. 6.  – Pelhřimov – festival rekordů

14. 6. – firma Mesit & Röders

16. 6. – Lovčice

20. 6. – Brno – Žebětín (úřad MČ)

23. 6. – Mladá Boleslav – kavárna Nejen kafe.

23. 6. – Uherské Hradiště – dětské centrum Štěpníček

28. 6. – Brno – Střed – OC Vágner

28. 6. – Veselí nad Moravou – Kafe v kině

Na těchto akcích s námi do ČNRDD vstoupilo 241 nových hrdinů. Srdečně DĚKUJEME nejen těmto novým nadějím, ale i všem, kteří se s námi na přípravě náborových akcí podíleli. A pokračujeme společně dál! Sledujte prosím naše facebookové stránky @naborhrdinu.

 

Více informací o Šimonkovi najdete také v článcích na Idnes.cz a CNN.Iprima.cz:

https://www.idnes.cz/zlin/zpravy/kostni-dren-registr-darcu-leukemie-transplantace-simon-babice.A220610_668888_zlin-zpravy_ppr?

https://cnn.iprima.cz/simunek-trpi-vzacnou-nemoci-pomoci-muze-pouze-transplantace-kostni-drene-hleda-darce-111008